Zdravotyka - Zdravotnické potřeby

E-shop

Naše nabídka

Inzerce

Nebojte se nás zeptat!

Úvod > Potravinové doplňky a Ošetřující kosmetika > O bylinách > Dub letní

Dub letní

Dub letní je hojným a výrazným stromem našich lesů a luk, vyskytuje se v doubravách, nebo smíšených lesích i samostatně, od nížin do podhůří, má rád kyselejší písčitou půdu. Dub je rozšířen v celé Evropě, najdeme jej na Kavkaze, v Asii a severní Africe. Od nepaměti byl dub uctíván a zasvěcován různým božstvům, ve velké oblibě je měli Druidové, kteří se scházeli jen v jejich blízkosti. Uctíván byl i ve starém Řecku a Římě, nejen pro své čarovné vlastnosti, ale také pro své léčebné působení, již Diskoridés popisoval svíravé účinky dubu.

QUERCUS ROBUR

Nejvíce rozšířené je používání dubové kůry, která se sbírá s mladých větviček tlustých do 10cm – hladkých lesklých, nejlépe na jaře. Kůra stará a rozpraskaná není příliš vhodná a zpra-covává se pro technické účely v kožedělném průmyslu. Kůru sušíme na slunci případně ji ještě dosušíme při umělé teplotě 40-50 stupňů. 

Kůra dubu je ceněna zejména pro obsah hydrolyzovatelných tříslovin – taniny 7-20%, kyselinu kvercetinovou a jiné látky typu pyrogalolového a katechinového (katechiny jsou látky složením podobné flavonoidům, které jsou ve vyšších rostlinách značně rozšířeny. Za základní stavební jednotky této široké skupiny lze pokládat čtyři jednoduché látky: katechin a epika-techin, gallokatechin a epigallokatechin. Společně s například flavonmoidy patří mezi polyfenoly. Jednotlivé molekuly se spojují a dochází tak ke vzniku oligomerních a polymerních kondenzátů, z nichž velká většina je biologicky účinná zejména jako antioxidanty, vychytávače volných kyslíkových radikálů, protektory cévní stěny, střevní sliznice, jaterních funkcí atd.), obsahuje také fytoncidy ( látky, chemicky nejednotné, které buď usmrcují mikroorganismy, nebo omezují jejich růstu. Mají význam v ochraně před infekcemi, zvláště v období chřipkových nákaz, také mají hojivý účinek na rány) a hořčiny.

Využít lze také plodů dubu – žaludů, které lze po upražení a rozemletí použít jako kávovi-nu, nebo smícháním s kakaem jako žaludové kakao, které je vhodné používat při dětských průjmech.

My ale v našich výrobcích především využíváme účinku látek obsažených v dubové kůře, pro:

  • Svíravé působení
  • Antibiotický efekt
  • Při průjmech 
  • Při zánětech trávicího ústrojí
  • Při bakteriálních infekcích, kdy se nákaza šíří z trávicího ústrojí do oblasti močových cest a pohlavních orgánů
  • Zastavuje krvácení
  • Při hemeroidech
  • Při zánětech kůže a sliznic
  • Při zvýšené potivosti nohou

Způsob užití:

  • Při potížích s hemeroidy, zejména pak při jejich krvácení, nebo vyhřeznutí použijeme dubový gel a aplikujeme v okolí konečníku, nebo přímo do konečníku.
  • Při bolestech kloubů různého původu, avšak bez otoků, můžeme přikládat kašovitý obklad z nadrcených čerstvých listů, nebo listů sušených, spařených teplou vodou. První obklad ponecháme jen hodinu, pokud nebudeme mít výrazné reakce, další ob-klad již přikládáme na celou noc
  • Při nadměrném pocení nohou, dáme asi 25g práškované dubové kůry do dvou litrů vo-dy, přivedeme k varu, po pětiminutovém varu, přidáme 25g heřmánkového květu a ještě minutku povaříme, Necháme pět minut stát a přidáme do koupele 8-10 litrů, tak aby teplota vody byla okolo 37 stupňů celsia. Koupel nohou trvá provádíme asi čtvrt hodiny, denně sedmkrát.